VACANCIES ON BOARDS AND COUNCILS -- FEBRUARY 1, 2010 THROUGH APRIL 30, 2010
Board/current position holder Appointed by Term end
Board of Architects (Labor and Industry)
Ms. Maire O'Neill, Bozeman Governor 3/27/2010
Qualifications (if required): registered architect with the Montana State University
Board of Architects and Landscape Architects (Labor and Industry)
Ms. Shelly Engler, Bozeman Governor 3/27/2010
Qualifications (if required): licensed landscape architect
Mr. Carl A. Thuesen, Billings Governor 3/27/2010
Qualifications (if required): licensed landscape architect
Ms. Teresa Wilson, Butte Governor 3/27/2010
Qualifications (if required): public representative
Board of Hail Insurance (Agriculture)
Mr. Jim Schillinger, Baker Governor 4/18/2010
Qualifications (if required): public member
Board of Public Education (Education)
Mr. Storrs M. Bishop, Ennis Governor 2/1/2010
Qualifications (if required): Republican from District 2
Board of Regents of Higher Education (Education)
Rep. Lila V. Taylor, Busby Governor 2/1/2010
Qualifications (if required): representative of District 4 and a Republican
Board of Research and Commercialization (Commerce)
Mr. Martin R. Connell, Billings President of the Senate 3/27/2010
Qualifications (if required): none specified
Commission on Practice of the Supreme Court (Supreme Court)
Mr. Gary Davis, Helena elected 4/1/2010
Qualifications (if required): none specified
Ms. Tracy Axelberg, Kalispell elected 3/28/2010
Qualifications (if required): elected
Family Support Services Advisory Council (Public Health and Human Services)
Ms. Sylvia Danforth, Miles City Governor 4/9/2010
Qualifications (if required): provider representative
Mr. Ted Maloney, Missoula Governor 4/9/2010
Qualifications (if required): personnel preparation representative
Mr. Dan McCarthy, Helena Governor 4/9/2010
Qualifications (if required): agency representative
Ms. Sandi Marisdotter, Helena Governor 4/9/2010
Qualifications (if required): provider representative
Ms. Cristin Volinkaty, Missoula Governor 4/9/2010
Qualifications (if required): provider representative
Sen. Gerald Pease, Lodge Grass Governor 4/9/2010
Qualifications (if required): parent representative
Ms. Lucy Hart‑Paulson, Missoula Governor 4/9/2010
Qualifications (if required): language therapist
Ms. Sandy McGennis, Great Falls Governor 4/9/2010
Qualifications (if required): representative of the School for the Deaf and Blind
Ms. Novelene Martin, Miles City Governor 4/9/2010
Qualifications (if required): parent representative
Mr. Ronald Herman, Helena Governor 4/9/2010
Qualifications (if required): agency representative
Ms. Diana Colsgrove, Eureka Governor 4/9/2010
Qualifications (if required): parent representative
Ms. Mary Huston, Richland Governor 4/9/2010
Qualifications (if required): parent representative
Rep. George Groesbeck, Butte Governor 4/9/2010
Qualifications (if required): legislator
Ms. Laurie Frank, Simms Governor 4/9/2010
Qualifications (if required): parent representative
Ms. April Ganser, Bozeman Governor 4/9/2010
Qualifications (if required): parent representative
Ms. Michelle Danielson, Helena Governor 4/9/2010
Qualifications (if required): health care representative
Ms. Priscilla Halcro, Great Falls Governor 4/9/2010
Qualifications (if required): family support specialist
Ms. Cindy Sinclair, Havre Governor 4/9/2010
Qualifications (if required): early Head Start representative
Ms. Barbara Stefanic, Billings Governor 4/9/2010
Qualifications (if required): special education representative
Ms. Mary Runkel, Helena Governor 4/9/2010
Qualifications (if required): agency representative
Ms. Paula Sherwood, Missoula Governor 4/9/2010
Qualifications (if required): quality improvement specialist
Interagency Disabilities Advisory Council (Administration)
Ms. June Hermanson, Billings Governor 4/25/2010
Qualifications (if required): disabilities community representative
Mr. John Pipe, Wolf Point Governor 4/25/2010
Qualifications (if required): disabilities community representative
Ms. Susie McIntyre, Great Falls Governor 4/25/2010
Qualifications (if required): disabilities community representative
Mr. William Neisess, Helena Governor 4/25/2010
Qualifications (if required): disabilities community representative
Mr. Brian Roat, Red Lodge Governor 4/25/2010
Qualifications (if required): public representative
Ms. Patti Scruggs, Whitefish Governor 4/25/2010
Qualifications (if required): public representative
Ms. Marie Pierce, Sidney Governor 4/25/2010
Qualifications (if required): disabilities community representative
Mr. Terry Galle, Deer Lodge Governor 4/25/2010
Qualifications (if required): public representative
Ms. Bryher Herak, Basin Governor 4/25/2010
Qualifications (if required): disabilities community representative
Ms. Margaret Elson, Bozeman Governor 4/25/2010
Qualifications (if required): disabilities community representative
Ms. Martha Carstensen, Billings Governor 4/25/2010
Qualifications (if required): disabilities community representative
Ms. Robin Ray, Missoula Governor 4/25/2010
Qualifications (if required): disabilities community representative
Mr. Jim Brown, Billings Governor 4/25/2010
Qualifications (if required): public representative
Montana Arts Council (Arts Council)
Mr. Tim Holmes, Helena Governor 2/1/2010
Qualifications (if required): resident of Montana
Mr. Wilbur Wood, Roundup Governor 2/1/2010
Qualifications (if required): resident of Montana
Ms. Youpa Stein, Missoula Governor 2/1/2010
Qualifications (if required): resident of Montana
Mr. Mark Kuipers, Missoula Governor 2/1/2010
Qualifications (if required): public representative
Montana Election and Technology Advisory Council (Secretary of State)
Ms. Bonnie Ramey, Boulder Secretary of State 4/9/2010
Qualifications (if required): Jefferson County Election Administrator
Ms. Vickie Zeier, Missoula Secretary of State 4/9/2010
Qualifications (if required): Missoula County Election Administrator
Ms. Janice Hoppes, Conrad Secretary of State 4/9/2010
Qualifications (if required): Pondera County Election Administrator
Ms. Sandi Boardman, Chinook Secretary of State 4/9/2010
Qualifications (if required): Blaine County Election Administrator
Ms. JoAnn Johnson, Fort Benton Secretary of State 4/9/2010
Qualifications (if required): Chouteau County Election Administrator
Mr. Duane Winslow, Billings Secretary of State 4/9/2010
Qualifications (if required): Yellowstone County Election Administrator
Ms. Kathy Newgard, Polson Secretary of State 4/9/2010
Qualifications (if required): Lake County Election Administrator
Ms. Jeri Custer, Forsyth Secretary of State 4/9/2010
Qualifications (if required): Rosebud County Election Administrator
Ms. Penni Lewis, Sidney Secretary of State 4/9/2010
Qualifications (if required): Richland County Election Administrator
Montana Pulse Crop Advisory Committee (Agriculture)
Mr. Grant Zerbe, Frazer Director 2/13/2010
Qualifications (if required): none specified
Ms. Leta Campbell, Harlem Director 2/13/2010
Qualifications (if required): none specified
Montana State University Local Executive Board (University System)
Ms. Sharon McDonald, Melville Governor 4/15/2010
Qualifications (if required): public representative
Montana State University Local Executive Board ‑ Billings (University System)
Ms. Kris Carpenter, Billings Governor 4/15/2010
Qualifications (if required): public representative
Montana State University Local Executive Board ‑ Northern (University System)
Mr. Darrell Briese, Havre Governor 4/15/2010
Qualifications (if required): public representative
Montana State University‑Great Falls College of Technology Local Executive Board (University System)
Ms. Joan Bennett, Great Falls Governor 4/15/2010
Qualifications (if required): public representative
Montana‑Canadian Provinces Relations Advisory Council (Commerce)
Rep. Hal Jacobson, Helena Governor 4/9/2010
Qualifications (if required): Legislative representative
Lt. Governor John Bohlinger, Helena Governor 4/9/2010
Qualifications (if required): Lieutenant Governor
Montana‑Canadian Provinces Relations Advisory Council (Commerce) cont.
Sen. Trudi Schmidt, Great Falls Governor 4/9/2010
Qualifications (if required): Legislative representative
Rep. Wayne Stahl, Saco Governor 4/9/2010
Qualifications (if required): Legislative representative
Rep. Kendall Van Dyk, Billings Governor 4/9/2010
Qualifications (if required): Legislative representative
Southwestern Montana State Veterans' Home Site Selection Committee (Public Health and Human Services)
Rep. Robert "Bob" Pavlovich, Butte Governor 4/1/2010
Qualifications (if required): resident of Silver Bow County and honorably discharged veteran
Mr. Bill Willing, Anaconda Governor 4/1/2010
Qualifications (if required): resident of Deer Lodge County and honorably discharged veteran
Mr. Larrey Lattin, Boulder Governor 4/1/2010
Qualifications (if required): resident of Jefferson County and honorably discharged veteran
Mr. Lyle Gillette, Deer Lodge Governor 4/1/2010
Qualifications (if required): resident of Powell County and honorably discharged veteran
Ms. Susan Cobb, Twin Bridges Governor 4/1/2010
Qualifications (if required): resident of Madison County and an honorably discharged veteran
University of Montana Local Executive Board (University System)
Ms. Ann Boone, Missoula Governor 4/15/2010
Qualifications (if required): public representative
University of Montana Local Executive Board ‑ Western (University System)
Mr. William Kriegel, Dillon Governor 4/15/2010
Qualifications (if required): public representative
University of Montana‑Helena College of Technology Local Executive Board (University System)
Mr. Pat Clinch, Helena Governor 4/15/2010
Qualifications (if required): public representative
University of Montana‑Montana Tech Local Executive Board (University System)
Mr. Tony Laslovich, Anaconda Governor 4/15/2010
Qualifications (if required): public representative